O škole

Profil školy

O škole

Základná škola pri Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave  bola zriadená v roku 1958 na opakované  žiadosti rodičov detí, ktoré boli liečené v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni.

Od roku 1990 bolo  v priestoroch Endokrinologického ústavu pre školu vyhradené prvé poschodie nad detskou jedálňou v Kollárovom dome. K dispozícii škola mala 200 m štvorcových plochy, na ktorej boli : jedna trieda, počítačová učebňa, miestnosť pre ŠKD, riaditeľňa, zborovňa, sociálne zariadenia a kabinet učebných pomôcok.

V súčasnosti sa Základná škola pri zdravotníckom zariadení  nachádza  v budove materskej školy, Školská 150/9,  v  priestoroch patriacich obci.  K dispozícii má dve učebne, v jednej z nich prebieha vyučovanie, druhá učebňa slúži ako školský klub. Obidve učebne sú vybavené počítačmi. V školskom klube je žiakom k dispozícii interaktívna tabuľa, klavír, stacionárne bicykle, rotopedy, spoločenské hry  a pomôcky na sebarealizáciu žiakov . Priestory školy sú síce menšie, no sú útulné a vyzdobené prácami žiakov.

V Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave sa liečia deti s týmito zdravotnými ťažkosťami: cukrovka (diabetes mellitus), poruchy štítnej žľazy, poruchy vzrastu (nízky alebo vysoký vzrast), ochorenia obličiek, poruchy telesnej hmotnosti (obezita, extrémna chudosť) a deti s ostatnými zdravotnými ťažkosťami na báze porúch žliaz  s  vnútornou sekréciou.

Liečebný pobyt žiakov  má momentálne  priemernú  dĺžku od 5 do 7 kalendárnych dní, v niektorých závažných prípadoch aj viac. Títo žiaci bežne navštevujú kmeňovú školu v mieste svojho  bydliska, kde sú zaradení medzi ostatných  zdravých žiakov.

Národný endokrinologický a diabetologický ústav má celoslovenskú pôsobnosť, preto máme v našej škole žiakov  z celého územia Slovenska. Zaškoľujeme  žiakov  zo základných škôl (1.-9.roč.), z príslušných ročníkov 8-ročných gymnázií (príma-kvinta),   žiakov  zo špeciálnych základných škôl, i žiakov  zo ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským.

Ročne je zaškolených v našej škole 200 -   300   žiakov.

Cieľom školy je  vytvárať primerané podmienky na výchovno-vzdelávací proces pre žiakov, ktorí sa liečia              v NEDÚ a kvalitným vzdelávaním zabezpečiť, aby títo žiaci po ukončení pobytu plynulo pokračovali vo vzdelávaní    na kmeňovej škole. Zároveň vytvárať na škole pozitívnu klímu, ktorá bude priaznivo pôsobiť na ozdravujúci proces žiakov a súčasne sa spolupodieľať na harmonickom rozvoji osobnosti každého dieťaťa.

Poslanie školy:

Hlavným poslaním  školy je viesť žiakov  k tomu, aby sa naučili slušným spôsobom vyjadriť svoj názor.  Viesť ich k tomu, aby prijali seba samých so svojimi zdravotnými ťažkosťami  a  naučiť ich  vzájomne sa rešpektovať.  Motivovať a viesť žiakov tak, aby každý žiak školy zažil úspech.

Hodnoty  školy:

Vo výchovno – vzdelávacom  procese uplatňujeme tieto hodnotové princípy :

1. Sebaprijatie  - naučiť žiakov  prijať svoju chorobu a obmedzenia, zžiť sa s nimi.
  2. Empatia – viesť žiakov  k tomu, aby vedeli nezištne pomôcť druhým, no tiež, aby sa naučili aj pomoc od druhých prijať.
  3. Úspešnosť – každý žiak môže zažiť úspech.
  4. Úcta – každý človek si zaslúži, aby sme sa ku nemu správali s úctou.
  5. Tvorivosť - Viesť žiakov k sebavyjadreniu cez poéziu, prózu alebo formou výtvarnej práce.

Vízia školy:

Cieľom školy je   budovať „ Otvorenú školu“ pripravujúcu svojich žiakov pre život a  pre  okamžité pokračovanie vo vzdelávaní na kmeňovej  škole bez vzdelávacieho deficitu.

Zároveň vytvárať na škole pozitívnu klímu, ktorá bude priaznivo pôsobiť na ozdravujúci proces žiakov a súčasne sa spolupodieľať na harmonickom rozvoji osobnosti každého žiaka.

1. Otvorená škola:  Našou víziou  je ostať Otvorenou školou pre všetkých žiakov a ich rodičov z celého Slovenska, ktorí sú hospitalizovaní v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave, ktorá bude pripravovať svojich žiakov pre uplatnenie sa v praktickom živote a okamžité zaradenie do kmeňovej školy.
  2. Moderná škola: Vo vyučovacom procese chceme naďalej využívať moderné technológie (počítače, internet, multimédia, interaktívne tabule ) a realizovať  projektové vyučovanie.
  3. Škola bez stresu: Svojim pôsobením sa snažíme pričiniť o to, aby žiaci sa v škole cítili príjemne, aby sa do školy tešili a aby každý žiak zažil úspech.
  4. Škola podporujúca zdravý životný štýl: Viesť žiakov k aktívnemu využívaniu voľného času, prehlbovať vedomosti žiakov o zdravom životnom štýle.
  5. Škola podporujúca tvorivosť:   Viesť žiakov k sebavyjadreniu cez rôzne tvorivé aktivity.

Bližšie: Pozri podstrany (hore vedľa Profilu školy): História školy, Dotazník pre kmeňovú školu

• SPOJENÁ ŠKOLA - ZŠ pri zdravotníckom zariadení, Ľubochňa
    Školská 150/9, Ľubochňa, PSČ: 034 91